wz
 

Talentovaný a skúsený politik

U nás v meste žil jeden potomok ruských exulantov. Menoval sa Tolino. Tolino raz na námestí vyprával kamarátom, že jeho syn, keď sa jedného rána prebudil a trochu si popreťahoval údy, povedal, že dnes má náramnú chuť obsadiť nejakú malú európsku krajinu. Tolino z toho usúdil, že jeho syn je rodený politik. Pochopiteľne, vzhľadom na svojich predkov, ruský rodený politik. Slovenskému rodenému politikovi by niečo také ako obsadiť malú európsku krajinu nikdy nenapadlo. Nemáme na to jaksi historické zázemie. Nemáme na to ani materiálne zázemie, a to aj napriek tomu, že by sme dali do bojovej pohotovosti všetky dve stíhačky a povolali zo zálohy všetkých výsluhových generálov, čo sú na výsluhových dôchodkoch a sú v čipernom stave.
Slovenský rodený politik sa preto prejaví ináč. Spoznáte ho podľa toho, že nasľubuje kompetencie, svojbytnosti alebo sociálne istoty. Najlepšia kvalifikácia politika je, keď sa stretne rodilosť, z čoho vyplýva talentovanosť, so skúsenosťou. Talentovanosť a skúsenosť je najlepšia kombinácia, aká sa môže rodenému politikovi pritrafiť. Keď má talentovaný a skúsený rodený politik vyriešiť nejaký strašne zapeklitý konflikt, chytí jednoducho telefón a zavolá inému talentovanému a skúsenému rodenému politikovi. Osloví ho: milý Alfred alebo milá Angela, je tu tento a takýto zapeklitý problém a treba ho vyriešiť. A oni ho vyriešia a ešte si aj pekne pohrkútajú. Čo by v takom prípade robil neskúsený a netalentovaný a ešte k tomu aj nerodený politik? Zburcoval by diplomatický zbor, zopár parlamentov, niekoľko cudzích vlád a možno aj celú tú velikú budovu OSN. Nakoniec by aj tak nič nevybavil, jak sa často stáva. V histórii je na to kopec príkladov.
Nemusíme chodiť nejaké veliké štreky, lebo i v našom zemepisnom pásme sú také prípady. Keby bol napríklad Jozef Tiso potom, keď mu Česi urobili republiku, konal ako rodený a talentovaný politik, mohlo to dopadnúť všetko ináč, ako to nakoniec dopadlo. Keby vtedy zavolal Hitlerovi, čo bol tiež rodený a talentovaný politik a povedal mu: Milý Dolfi, neblbni toľko s tým delením Československa a trochu si ešte potrkotali, mohlo to dopadnúť všetko ináč. Nemusel by byť nakoniec obesený, ale skončil by niekde v Nyitre a možno aj v samotnom Esztergome ako uhorský arcibiskup. Možno aj kardinálom by sa bol stal, lebo on bol rodený a talentovaný farár, ale nebol rodený a talentovaný politik. Preto, milí občania, keď sa dostanete niekedy ešte pred dilemu koho voliť, či neskúseného diletanta alebo skúseného rodeného a talentovaného politika, tak neváhajte. Voľte skúsenosť.

  Späť||Dopredu

 TOPlist