wz
 

Matica slovenská prežije

Keď som kedysi za mlada robil na montážach, mal som tam kolegu, ktorý všetko vedel a všade bol. Vstúpil vtedy do komunistickej strany (do inej sa nedalo vstúpiť) a chystal sa robiť politickú kariéru. Vtedy ma napadlo, že si ho trošku vedomostne preverím. Bol som ešte len pár rokov po skončení stredoškolského vzdelania a kopu veci, čo nás v nej učili, som si ešte pamätal. Opýtal som sa ho len tak námatkou, že čo sa stalo s Maticou slovenskou v roku 1875. Môj kolega-montér bez rozpakov a úplne suverénne, ako bolo u neho zvykom, odpovedal, že Maticu slovenskú nakoniec chytili a obesili za rebro. Dalo mi potom spústu námahy, aby som kolegu montéra presvedčil (politický vševedkovia sa ťažko presviedčajú), že Maticu slovenskú neobesili, ale ju zatvorili. Preto že kradla? Opýtal sa ma môj kolega, ktorý takto nechtiac prejavil, že vlastne všetko nevie. Z toho som usúdil, že z neho nebude dobrý politik-komunista, keď sa pýta. To už voľakedy dávno nejaký filozof Sokrates v starom Grécku prehlasoval, že základom múdrosti je klásť si otázky a hľadať na ne odpovede. Sokrates však nebol komunista, pokiaľ sa pamätám ešte zo školy a komunistickí politici sa na nič nepýtali. Tí mali vždy na všetko len odpoved e.

Musel som potom môjmu kolegovi povedať, že Maticu slovenskú si splietol s Jánošíkom a stalo sa mu to o vyše poldruha storočia skôr, než Maticu slovenskú zatvorili. To Jánošíka chytili a obesili za rebro, pretože kradol. Mýty hovoria, že kradol len bohatým, lebo chudobným nebolo čo kradnúť. Preto si ho aj komunisti zobrali za svoj vzor a vyhlásili ho za prvého slovenského bojovníka proti vykorisťovateľom a protifeudálneho odporcu, teda za prvého komunistu, ale bez straníckej príslušnosti. Vtedy ešte žiadne strany neexistovali. Asi preto to boli také ťažké časy.

Môjho priateľa montéra som ešte musel dodatočne informovať, že Matica slovenská nie je persona, ale je to inštitúcia, i keď jej pomenovanie znie veľmi personifikovane a obesiť ju za rebro by bol technický problém. A s tým zatvorením je to len taká slovná finta, homonymum či čo, jak sa vyjadrujú učení lingvisti. Zavrieť ju do basy by bol tiež technický problém, je to len symbolické pomenovanie zastavenia činnosti. A že by inštitúcia kradla, sa mi zdá tiež problémom. Teda, až donedávna.

Matica slovenská prešla všelijakými peripetiami, ale nakoniec to všetko šťastne prežila. Dnes sa jej darí dobre, hoci prednedávnom som čítal v novinách, že tam boli ukradnuté nejaké milióny či poklad, na ktorý sa poskladali bodrí občania. Teda nie je to taký technický problém ani pre inštitúciu.

 Dnes sa však už nevešia na hák za rebro a ani za kradnutie sa len tak jednoducho nezatvára. Teda, aspoň tých, čo kradnú vo veľkom. Tí nesedia v base. ale zasadajú vo všelijakých správnych radách, vo vláde a v parlamente. Zatvárajú len tých malých zlodejíčkov, keď ich prichytia niekde v supermarkete alebo kde, keď si nedajú pozor. To sa netýka Matice slovenskej. Tam išlo o ťažké melóny a za to sa nezatvára, ako už vieme, a preto verím, že Matica to všetko šťastne prežije i naďalej.

 

Späť||Dopredu
Design by Cezmín Slovakia 20.september 2014

 TOPlist