wz
 
 

Hrdosť

V knihe od Ludovíta Součka, v ktorej píše o obecne obľúbených omyloch, som sa dočítal, že v roku 1832 riaditeľ patentného úradu vo Washingtone navrhol zrušiť jeho úrad, pretože všetko už bolo vymyslené a už nič iného sa nedá objaviť. Ako dnes dobre vieme, bol to kardinálny omyl. Odvtedy objavili vedci spústu objavov a nedajú sa tu ani vypočítať. Námatkou: fotografia, kino, televízor, kvantová mechanika, atómová bomba, cyankáli a mnoho iných vynálezov, bez ktorých by sme dnes nemohli žiť.

Pokračuje to ďalej a vedci ďalej skúmajú, objavujú, vynachádzajú a žiadajú väčšie financie na svoj výskum. Prednedávnom som sa dočítal v novinách o jednej mladej vedkyni zo Slovenskej akadémie vied, ktorá skúma mužský hormón testosterón. Predtým skúmala kvasinky, ale tie ju nebavili a keď ju kolegyňa upozornila na testoterón, úplne mu prepadla a cíti sa v ňom ako ryba vo vode. Objavila, že prečo sa cítime v autoservise a v predajni kosačiek nesvojí. Je to preto, že je tam vysoká koncentrácia testoterónu. Ľudia s takým postihnutím sú menej romantickí a viac agresívnejší a majú aj dlhšie prsty. Teda nemyslela tým, že by viac kradli než iní, ale týka sa to ukazováka na úkor prsteňačika. Je to závratný objav.

Iní vedci zo Slovenskej akadémie vied skúmali zase, aké vlastnosti má ozajstný Slovák. Čítal som to tiež v novinách. Zistili, že pravý Slovák nemusí byť kresťan, ale je hrdý aj na niečo iné. A keďže sú to vedci, podložili svoj hodnotný výskum aj so štatistickými údajmi. Na svoju národnosť je hrdých 88 % Slovákov, najmä starších vekom a menej vzdelaných. Vedci si však nemyslia, že by to automaticky znamenalo, že mladí nie sú hrdí. Tí sú však viac hrdí na športovcov, národnú históriu, umenie a literatúru. Najmenej Slovákov je hrdých na sociálne zabezpečenie a na výkon spravodlivosti. Tých je len od 0,2 do 0,5 %.

Je to fajn si prečítať v novinách hodnoverný výskum našich vedcov podporený štatistikou, prečo by som mal byť hrdý, keď som sa narodil ako Slovák. Dosiaľ som na to neprišiel a už som o tom moc premýšľal. Som síce starší vekom a aj to vzdelanie neni bohviejaké. Úprimne povedané nevyrástol zo mňa žiadny Einstein. Ale mám taký skľučujúci pocit, že sa nezmestím ani do tých 88 %. Na kresťanstvo si moc nepotrpím a hoci som sa narodil ako katolík, bol som tak aj pokrstený aj birmovku som absolvoval, ale bolo to dávno, keď som bol ešte malý chlapec a odvtedy som dosť vyrástol a som sa stal tak trochu ateistom, lebo som sa nespoliehal len na to, že mi niekto niečo nakuká a ja budem tomu veriť.

Mám byť hrdý na športovcov? Ja osobne som športové drevo. Teda nemám dôvod. Voľakedy sme mali aj Zátopka, Jana Železného a aj ten hokej a futbal bol na úrovni. Alebo mám byť hrdý na históriu? V roku 1918 si uvedomovalo svoju historickú slovenskosť len ani nie 4% obyvateľov Slovenska. Až keď Česi urobili republiku, mnohí precitli, lebo išlo o funkcie v štátnej a verejnej správe. Mne o nejakú funkciu v štátnej správe nikdy nešlo a tak ma tá hrdosť nejako obišla.

Na slovenčinu? Stačí si vypočuť nejaký dabing v telke alebo text v pesničkách. Je to zúfalé. Literatúra? Dá sa to čítať? Možno z povinnosti v škole sme to museli, ale koľko máme nositeľov Nobelovej, Pulitzerovej alebo inej literárnej ceny. Prekladá nás vôbec niekto?

Na kultúru? Čo je to? Nemyslia tým náhodou tie televízne programy a tie celebrity, čo produkujú tie humoristické relácie? Alebo umelý pseudofolklór a dupáky pri husličkách a fujare, ktorá vyludzuje len jednu a tú istú melódiu? Alebo filmy, čo sa nikdy nenatočili? A na tie, ktoré tak urobili, mi stačilo pozrieť raz, aby som sa nestal fanúšik slovenského filmu.

Mám byť hrdý na naše súdy, politikov, zdravotníctvo atď.? V tomto sa nezmestím ani do tých mizerných 0,5 %. Budem realista a nebude mi aspoň nadúvať vnútornosti od národnej hrdosti. A našim vedcom, čo skúmajú našu národnú hrdosť prikladám e-mail od neznámeho autora, ktorý som nedávno dostal. Zrejme ide o skúmanie našej hrdosti na amatérskej úrovni, ale jeho názor môže pomôcť našim vedeckým profesionálom pri ich výskume. A prikladám to aj pre tých, ktorí chcú byť za každú cenu hrdí. Tak veľa úspechov pre nich a aj pre našich vedcov

Sme veľmi hrdý národ a sme tu furt.

Prišli Avari, zotročovali a zabíjali nás, potom vymreli a my sme tu furt.

Prišli Frankovia, rabovali, odtiahli a vymreli a my sme tu furt.

Prišli Maďari, tisíc rokov nás utláčali, včúľ majú viac našej krvi ako mongolskej a my sme tu furt.

Dvakrát na chvíľu prišli Česi, napokon sa stratili a my sme tu furt.

Nakrátko prišli aj Nemci, sekírovali nás, potom ušli a my sme tu furt.

Prišli židoboľševici dirigovali nás, odišli a my sme tu ešte stále furt.

Prišla židovská svetovláda Únie, cecajú nás ich bankstri, ale sa im to rozpadá, a my tu zase budeme furt.

Ťažko nás poraziť, keď nebojujeme!
A žiadny votrelec nezvládne naše šlendriánstvo, našu ignorantskú otrlosť naveky. To máme vyskúšané. Nestojíme za veľa, ale ešte stále stojíme tu.
A to nie je zlé.

Politika tu stojí za hovno. Svätá pravda. Naši politici sú riťolízači svetovládnych, ktorí im za to dovolia tak trocha kradnúť. Ale je fakt, že sme ich zvolil vo voľbách. To znamená, že nám dovolili voľby. A že na politikov môžeš nadávať nahlas a nikto ťa nezatvorí?
To nie je zlé.

Žijeme v drahote a biede. Je to pravda. Všetko stojí peniaze, ktoré pre nás tlačia svetovládni. S biedou to stačí len na poživeň a na bývanie a aby nás na gauči idiotizovali televíziou. Ale hladom neumierame už vyše sto rokov. Máme sa zle, ale sme leniví sa za prácou odsťahovať do zahraničia natrvalo.
Štvrtina ľudí má denne na fajčenie, polovica na benzín a tri štvrtiny na slopanicu.
To nie je zlé.

Šéfovia sú vydriduchovia. Svätá pravda, ale v krčme môžeš nadávať aj na šéfa, znamená to, že máš prácu.
To nie je zlé.

Dane sú vysoké. Sú nekresťansky vysoké. Pokiaľ ale musíš platiť dane, znamená to, že si aj niečo zarobil alebo niečo máš.
Nakoniec to nie je až také zlé.

Zamestnanci sú leniví nevďační darebáci. Ale ak máš zamestnancov, ktorých mizerne platíš, znamená to, že si borec, ktorý dokáže viesť firmu a zarobiť toľko peňazí, že môže dať obživu ďalším ľuďom.
To nie je zlé.

Zdravotníctvo stojí za hovno. No samozrejme. Dokurvili ho tak, že ti pomôžu akurát skapať.
To nie je zlé.

Počasie stojí za hovno. Úplná pravda. Celé sa zopsulo, žiadne letá, žiadne zimy. Ale svetovládni nám nevedia spustiť cunami, ničivé tornáda ani zemetrasenia. To nie je zlé.
Príroda stojí za hovno. Pravda. Ani poriadne hory, ani poriadne more, ani poriadna džungľa. Ale zas tu nemáme na každom kroku jedovaté hady, chlpaté pavúky, moskyty, v lese na teba neskočí hladný tiger a pravdepodobnosť, že ťa do Váhu stiahne krokodíl, je pomerne nízka.
To nie je zlé.

Celé je to tu na hovno. Je to presne tak. Ale nikto nás tu nedrží. Môžeme sa kedykoľvek zobrať a odsťahovať sa na iné, lepšie miesto, kde bude všetko ako v USA filme či seriáli.
A nikto nám nezakáže sa vrátiť, keď zistíme, že také miesto neexistuje a že je to nakoniec tam oveľa horšie ako tu.
A to nie je zlé.

Cez všetky tie vyššie popísané kruté hrôzy, v ktorých tu musíme žiť, dokážeme každodenne riešiť kraviny, ako je situácia v NHL, že aké v televízii dávajú kokotiny a dokážeme sa hádať a urážať kvôli tomu, či je sprostejší Hlina alebo Sulík alebo obrezaný je Prochácka či Lipšic.
Nie som cestovateľ, nikde som nebol, nič som nepoznal a nemôžem nič s ničím porovnávať. Aj napriek tomu vyhlasujem, že sa v našej malej republike máme ako prasce v žite, v najpokojnejším kúte galaxie.
Nič dôležité tu nemáme, takže nám to nikto ani nechce vziať. Nič nám zas tak príliš nechýba, takže sami na nikoho neútočíme. Nie sme bohatí, aby sa nám sem sťahovali hladné hordy, a nie sme zďaleka tak chudobní, aby sme sa vo sťahovavé hordy premenili sami.
Vďaka Pánu Bohu, aj keď nedržíme ako národ veľmi pohromade, ale ani sa veľmi nežerieme a neubližujeme si. Nikto nás až tak ako jednotlivca neobmedzuje a nemá tendencie nás násilím odnárodňovať.
Ak existuje na svete miesto, kde sa môže každý ako tak v pokoji a slobodne rozhodnúť, čím chce byť, ako chce žiť a čo chce dosiahnuť, tak je to tu. Dovolia nám v obmedzenej miere študovať, cestovať, podnikať, pracovať, chľastať, reptať na čokoľvek, čo chceme. A to nie je zlé. Akurát by neškodilo si to sem tam pripomenúť. 
Páči sa mi moja vlasť. Zostanem tu určite aj budúci rok.

Poznámka: Ak by mal niekto námietky proti vývodom amatérskeho výskumníka našej hrdosti, tak zoberte na zreteľ, že je to diletant a nepoužil ani štatistiku, ani žiadne štátne financie, dotácie a európske granty. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a počkať si na ďalšie vedecké výskumy našich erudovaných vedcov zo Slovenskej akadémie vied.

Poznámka: Ak by mal niekto námietky proti vývodom amatérskeho výskumníka našej hrdosti, tak zoberte na zreteľ, že je to diletant a nepoužil ani štatistiku, ani žiadne štátne financie, dotácie a európske granty. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a počkať si na ďalšie vedecké výskumy našich erudovaných vedcov zo Slovenskej akadémie vied


Späť||Dopredu

TOPlist