wz
 

Český prezident urobil faux pas

Český prezident Miloš Zeman zas predviedol jeden zo svojich typických fópa. Občas ho bacne nejaký bacil alebo chytí vírusa a potom nerozozná pivo od zubnej vody, alebo to s ním zamáva jak pri zemetrasení. Naposledy dostal vírozu, keď odovzdával štátne vyznamenanie nášmu pánu premiérovi Ficovi. Sme hrdí na to, že náš pán premiér dostal vyznamenanie bieleho leva z rúk českého prezidenta, veď je jeho priateľ, občas si aj zatelefonujú, a to vyznamenanie si náš pán premiér preto zaslúži.

Pre nášho pána premiéra je to prvé vyznamenanie, ktoré v živote dostal, ako sa potom v telke vyjadril, a preto si myslím, že pán prezident mal dať nášmu pánu premiérovi dva metále, keď sú takí dobrí priatelia, ako nám to pri tej ceremónii zdôvodnil. Pre nášho pána premiéra by to bolo druhé vyznamenanie, ktoré v živote dostal. Keď nie bieleho leva, tak aspoň nejakého pantera alebo čo a nemusel by byť ani biely, mohol by byť aj ružový alebo červený. Ale to je len také malinké fópa a pán prezident to má možnosť napraviť, čo rok uplynie.

To veliké fópa, o ktorom chcem hovoriť, je to, že prirovnal nášho pána premiéra k bývalému premiérovi Veľkej Británie nebohého Winstona Churchilla. A to nemal robiť, lebo to je to strašné fópa. Pre nášho pána premiéra je to značne dehonestujúce, aj keď pán prezident povedal, že aj Churchill bol veľký politik, i keď bol ten pravý a náš pán premiér Fico je ľavý.

Vieme, že Winston Ch. prispel k porážke Hitlera, ale koľko mu to trvalo, len čo naviedol Roosevelta, aby vstúpil do války? Celé dva roky a to ho musel ísť aj osobne navštíviť. Nášmu premiérovi by stačil jeden telefonát, ako sa prednedávnom vyjadril v jednej predvolebnej kampani, že on ako skúsený politik môže problémy vybavovať aj cez telefón s iným skúseným politikom. Náš pán premiér by to zaiste vybavil tak, že by ani nevolal Rooseveltovi, ale zavolal by priamo pánu Hitlerovi, čo bol tiež skúsený politik a bolo by po druhej svetovej válke a nebola by možno ani svetová. Alebo, čo sľuboval mister Churchill občanom Británie? Pot a krv, no povážte! Náš pán premiér Fico nám sľúbil sociálne istoty, bez potu a nieto ešte aj krvi. Božeochraňuj! Navyše Mr. Churchil bol zarytý antikomunista, čo sa o našom pánu premiérovi Ficovi nedá riecť. Veď predsa nebude sám proti sebe a proti vlastnej vláde.

 Churchillovi sa to vládlo, keď ho občania zvolili na premiéra za stabilnú stranu, ktorá už dlhé roky existovala. Náš pán premiér Fico, keď chcel, aby ho naši dobrí voliči zvolili, musel si urobiť vlastnú stranu, čo ocenil aj pán český prezident vo svojom slávnostnom príhovore. Tú svoju stranu vypiplal z plienok, a to si píšte, že to nebola nejaká hygienická činnosť a bez zápachu to nešlo. Ešte dneska to sem-tam zapácha, keď musí vlastnou hlavou financovať činnosť tej jeho strany.

Mohli by sme spomenúť ešte ďalšie kritéria, na ktorých by sa dalo prezentovať, že Mr. Churchill sa nemôže nášmu pánu premiérovi rovnať. Churchill hovoril o podnikateľoch ako o koňoch, ktoré ťahajú karu a náš pán premiér jedná skutočne s podnikateľmi ako s koňmi, na ktoré môže naložiť daňové zaťaženie, že sa im až nohy podlamujú. Možno je to aj preto, že pán premiér nemá natoľko podnikateľov a živnostníkov rád, veď, ako sa v škole učil, sú to vykorisťovatelia, a keď sa rozhodne ich mať rád, tak len tých velikých. Tých je ochotní aj podporovať so štedrými štátnymi zákazkami.

Aby som nezaťažoval čitateľov prirovnaniami z veľkej politiky a z veľkej ekonomiky, môžem poukázať aj na hmatateľné veci, ktoré sú dobrému voličovi bližšie než zložité zákutia vysokej politiky a ekonómie. Napríklad také hodinky. Aké nosil premiér Churchil? V dobových filmoch ho vidno s nejakými starými cibuľami na retiazke a dajú sa takéto porovnať s hodinkami nášho pána premiéra Fica, ktoré stoja tridsať tisíc eur?. Je zbytočne sa ďalej rozpisovať, bolo to strašné fópa od českého prezidenta Zemana. Ešte tam priradil k tým vyznamenaným aj toho starého Wintona, čo cez vojnu zachraňoval tých malých harantov zo židovských rodín alebo toho nenapraviteľného rebela Karla Kryla. To nebolo voči nášmu pánu premiérovi dôstojné gesto, aké si zaslúži. K zavŕšeniu celej nechutnosti prispelo ešte i to, že keď pán český prezident pri odovzdávacom akte objímal nášho pána premiéra okolo krku, nedal nášmu pánu premiérovi pusu, čo každý z nás očakával. Bolo to strašné faux pas.

Späť||Dopredu
Design by Cezmín Slovakia 20.september 2014

 TOPlist